IKEA Aalborg
Print versionVVM-analyse for ny IKEA i Aalborg Syd
Emne: Trafikplanlægning, Parkeringsanlæg, Borgerinddragelse og formidling, Trafikanalyser, Færdselssikkerhed, Trafikmiljø, Støj, Fremkommelighed og trafiksimulering, Tilgængelighed for alle, Veje og stier
Klient: IKEA
Årstal: 2008
I forbindelse med, at IKEA ønsker at etablere en ny butik i Aalborg har VIA TRAFIK udarbejdet trafikdelen til en VVM-analyse.
Opgaven omfatter fastlæggelse af de trafikale konsekvenser på det omkringliggende vejnet, herunder:
- Input til VISUM trafikmodel og bearbejdning af resultater
- Trafiksimuleringer i VISSIM ud fra beregninger af nuværende og fremtidig trafik for 2-3 scenarier
- Beskrivelse af fordele og ulemper for lette trafikanter, trafikmængder, trafikafvikling, kollektiv trafik og trafiksikkerhed
- Udførelse af miljøberegninger herunder støjbelastning med Nord2000 i SoundPlan
Herudover skitseres på et hovedforslag med bl.a. parkeringsarealer, tilkørselsforhold samt cykel- og gangstier.
Ved gennemførelse af beregning for støjbelastning er den gældende støjberegningsmodel Nord2000 anvendt. Modellen tager højde for et årsmidlet støjniveau i forhold til forskellige parametre: vejr, trafik, hastigheder, terræn, bygningshøjder, koter mv. Beregningerne er foretaget med computerprogrammet Soundplan.